Zmajevi pobjedom okončali neuspješne kvalifikacije, sa posljednjim zviždukom u Tallinnu istekao ugovor Baždareviću

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine je sinoć na stadionu “A Le Coq Arena” u Talinu savladala selekciju Estonije sa 2:1 golovima Izeta Hajrovića i okončala kvalifikacije na trećoj poziciji grupe “H” sa 17 osvojenih bodova.

estonija-bih-2017-9

Nakon poraza od Belgiji u prošlom kolu na Grbavici reprezentacija BiH ostala je bez šansi da igra baraž te je Baždarević sinoć na utakmici protiv Estonije mogao da pruži šansu igračima koji su manje igrali u ovim kvalifikacijama, pa je tako i Edin Džeko svoju šansu čekao s klupe, dok je kapitensku traku ponio Vedad Ibišević, koji se vjerovatno i oprašta od nacionalnog tima.

U ne previše sadržajnoj utakmici Estonija je bila aktivniji i opasniji protivnik, uz po jednu dobru šansu na obje strane u prvom poluvremenu. U drugom poluvremenu "Zmajevi" su malo podigli razinu igre, te nakon velikog kiksa domaćih preko Hajrovića u 48. minut uspjeli doći do vodstva. On je iskoristio poklon estonske odbrane nakon ispucavanja Begovića i topovskim udarcem savladao Aksalua, golmana Estonije.

U 75. minut domaćin je izjednačio preko Antonova koji je sa 18 metara snažnim udarcem savladao Asmira Begovića.

Ipak, u 84. minut BiH ponovo dolazi do vodstva. Džeko, koji je u 65. minuti ušao u igru umjesto Ibiševića, dobro je uposlio Hajrovića a nogometaš Werdera sa desne strane prizemnim udarcem trese mrežu za konačnih 1:2.

Bosna i Hercegovina je kvalifikacije okončala na trećem mjestu grupe H sa 17 osvojenih bodova, dva manje od drugoplasirane Grčke i 11 manje od prvoplasirane Belgije. Tim Mehmeda Baždarevića je u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo upisao pet pobjeda, dva remija i tri poraza. Od reprezentacije se, vjerovatno, sinoć oprostio i golgeter Vedad Ibišević, koji je u susretu sa Estoncima nosio kapitensku traku, a igrao je do 60. minute.

Press konferencija Baždarevića nakon utakmice sa Estonijom

Nakon kvalifikacionog ciklusa, BiH je ostala i bez selektora. Mehmedu Baždareviću je nakon posljednjeg sudijskog zvižduka u Tallinnu istekao ugovor sa Nogometnim savezom BiH. Na press konferenciji po završetku utakmice na pitanje o njegovoj budućnosti na klupi reprezentacije Baždarević je odgovorio:

"Kao što znate, imamo ugovor do kraja kvalifikacija, a one su završene. Analiziraćemo sve. Šta će biti dalje u ovom momentu nemam odgovor. Sretan sam što smo večeras pobijedili, ali nisam sretan što nismo ostvarili ono što smo željeli. Učinili smo sve da idemo na SP, ali i da stvaramo mlade igrače. Igrali smo neke utakmice veoma dobro, neke nisu bile na nivou, ali često nismo bili kompletni. Ima i dobrih stvari i ne brinem za budućnost ove reprezentacije. Najveće razočarenje je što nismo ostvarili plasman u baraž. Imam mnogo energije, sretan sam što sam ovo radio i biću još sretniji ako nastavim da radim."