Željezničar s penala do pobjede u 112. prvenstvenom derbiju

Fudbaleri Željezničara upisali su četvrtu ovosezonsku pobjedu nakon što su u svoju korist, s minimalih 1:0, riješili 112. prvenstveni gradski derbi. Pobjednika je odlučio Zajko Zeba sigurno izvedenim penalom u 5. minuti utakmice, dok istu priliku za Sarajevo u 58. minuti nije realizovao Amar Rahmanović.
IMG_7742

Utakmica je počela minutom šutnje i parolom u čast žrtava terotističkog napada u Barceloni, a već na samom startu susreta viđena su velika uzbuđenja. U 3. minuti dugu loptu Srđana Stanića dobro je u kaznenom prostoru Sarajeva primio Goran Zakarić, kojeg s leđa ruši Perica Ivetić. Glavni sudija meča Tomislav Čuić nije imao drugog izbora nego da pokaže na bijelu tačku, ali i Ivetiću put u svlačionicu jer je bio posljednji igrač odbrane Sarajeva.

Siguran izvođač najstrožije kazne za Plave bio je kapiten Zajko Zeba koji je loptu poslao u jednu, a Bojana Pavlovića u drugu stranu.

Da će ovo biti žestok derbi dokazao je i brutalan start Advana Kadušića nad Srđanom Stanićem, a mladi reprezentativac dobio je samo žuti vjerovatno jer je šest minuta ranije Čuić isključio Ivetića.

Prvu ozbiljnu intervenciju Vedran Kjosevski imao je u 22. minuti kada je na prvoj stativi zaustavio udarac Stanojevića.

Sedam minuta kasnije domaći su tražili najstrožiju kaznu nakon što je s leđa Zakarić odgurnuo Mersudina Ahmetovića, a zbog žestokog protesta kod sudije Čuić je kapiten Bordo tima Marku Mihojeviću pokazao žuti karton.

U 31. minuti Admir Adžem bio je primiran napraviti prvu izmjenu. Zbog povrede Kemala Osmankovića na teren je morao Daniel Graovac. Samo minut kasnije Sinan Ramović je zaradio javnu opomenu, a nepunih šest minuta kasnije i drugu, pa su snage na terenu najvećeg bh. stadiona ponovo bile izjednačene.

Finiš prvog poluvremena pripao je gostima sa Grbavice, a dvije solidne prilike imao je Džanan Zaimović.

Sarajevo je bolje otvorilo drugo poluvrijeme, a već u 51. minuti mladi Nedim Hadžić na terenu je zamijenio Anela Hebibovića. Samo četiri minute na koševskom travnjaku velikoj nadi Sarajeva bilo je dovoljno da izbori najstrožiju kaznu za svoj tim.

Kjosevski je srušio Hadžića poslije velike greške odbrane Željezničara, a Čuić je pokazao na bijelu tačku nakon asistencije svog pomoćnika iza gola Plavih. Ipak, golman Željezničara se iskupio na pravi način i sjajnom intervencijom odranio penal Amaru Rahmanoviću.

Već u narednom napadu Zakarić je uzdrmao stativu Sarajeva.

Uslijedio je period igre u kojem je tempo igre dosta pao pa su oba trenera pokušala osvježiti svoje timove.

Iako su u drugom poluvremena imali nešto više loptu u svom posjedu, fudbaleri Sarajeva nisu uspjeli materijalizovati tu terensku nadmoć.

Na kraju gradski rival upisao četvrtu ovosezonsku pobjedu, a Bordo tim treći domaći poraz što se nikad ranije nije desilo u historiji tima iz Titove 38b. Ovo je ujedno i najlošiji start u prvenstvu Sarajeva otkako postoji klub.