Njemačka srušila Čile i osvojila Kup konfederacija

Fudbalska reprezentacija Njemačke pobjednik je Kupa konfederacija nakon što je u finalnom susretu u St Peterburgu pobijedila Čile 1-0, a treće mjesto osvojila je reprezentacija Portugala savladavši Meksiko rezultatom 2:1.
59595dc4-63c4-4cb4-b68a-4f670a0a0a7e-njemacka-kup-konfederacija-700x402

Pogodak odluke za aktuelne svjetske prvake zabio je Lars Stindl u 20. minuti.

Njemačkoj je ovo bio treći nastup na Kupu konfederacija i prvi trofej. U svom premijernom nastupu 1999. je zapela u grupi, 2005. je osvojila treće mjesto, dok je ovoga puta otišla do kraja. Aktuelni svjetski prvaci su u Rusiju doputovali bez glavnih zvijezda, a na putu do naslova upisali su četiri pobjede i jedan remi uz razliku pogodaka 12-5.

Čileance može utješiti podatak kako je ovo bilo njihovo treće veliko finale u posljednje tri godine. Prije dvije godine Čile je pobijedio na Copa Americi, lani je odbranio titulu, a ove godine je stigao do finala Kupa konfederacija.

U susretu za treće mjesto Portugal je nakon produžetaka pobijedio Meksiko 2-1. Bila je to zanimljiva utakmica s tri gola, tri isključenja, jednim promašenim jedanaestercem i nizom prilika na obje strane. Meksiko je bio bliži pobjedi, vodio je sve do sudijske nadoknade, no Pepe je u posljednjim trenucima susreta spasio Portugal gurnuvši susret u produžetak, a Adrien Silva je golom u 104. minuti iz jedanesterca u potpunosti okrenuo rezultat.

Meksikance su sekunde dijelile do pobjede, no ukupno gledano Portugal, koji je nastupio bez prve zvijezde Cristiana Ronalda, je zasluženo stigao do slavlja.

Poveo je Meksiko u 53. minuti autogolom Luisa Neta. Kada se već činilo kako će Meksiko odbraniti prednost, Pepe je izjednačio da bi Portugal u 104. minuti prešao u vodstvo s bijele tačke.