FOTO Finale Eurobasketa: Slovenci osvojili historijsko zlato, Dragić briljirao na utakmici

Košarkaška reprezentacija Slovenije novi je prvak Evrope. Slovenci su večeras u Istanbulu u velikom finalu Eurobasketa savladali selekciju Srbije rezultatom 93:85 za prvi naslov najbolje selekcije Starog kontinenta.
1000_1505679595slovenija-srbija-dragic

Srbija je bolje ušla u finale i prvu četvrtinu riješila je u svoju korist rezultatom 22:20. No, onda su se probudili Slovenci.

Predvođeni fenomenalnim Goranom Dragićen drugu dionicu riješili su u svoju korist rezultatom 36:25, a u istom ritmu nastavili su i na otvaranju treće četvrtine u kojoj su imali i po 12 poena prednosti (59:47 i 61:49).

Srbija se nije predavala i topila je zaostatak, da bi u 36. minuti stigla u vodstvo (78:77).

Ipak, u završnici meča Slovenci su imali više koncentracije i slavili su zasluženu pobjedu. Do titule prvaka Evrope stigli su sa maksimalnim učinkom - devet pobjeda u devet mečeva. Svaka čast!

Prvo ime finalne utakmice bio je Goran Dragić koji je ubacio nevjerovatnih 35 poena. Luka Dončić je zabio osam poena, ali je zbog povrede morao napustiti igru na 4.44 minute prije kraja treće četvrtine. Najefikasniji u reprezentaciji Srbije bili su Bogdan Bogdanović sa 22 i Milan Mačvan s 18 poena.

Slovenija je dominantno, bez poraza, završila prvenstvo ostvarivši devet pobjeda.

U susretu za treće mjesto Španija je pobijedila Rusiju sa 93:85.